Co powinniśmy wiedzieć o diodach?

Dlaczego warto zastanowić się i wybrać żarówki LED?

*Zyskujesz oszczędność energii elektrycznej nawet do 95%

* Żarówki LED nie są wrażliwe na przepięcia nawet do 40%

* Żarówki LED nie nagrzewają się jak zwykłe

* Czas pracy żarówek diodowych sięga 50 000 godzin nieustannego świecenia.

* Oświetlenie LED współpracuje ze standardowymi instalacjami elektrycznymi

* Odporność na uszkodzenia mechaniczne (wibracje, wstrząsy)

* LED nie wytwarzają szkodliwego promieniowania (UV) oraz podczerwonego (IR)

Żarówki LED charakteryzują się minimalnym poborem energii elektrycznej,który jest prawie 10 razy mniejszy od tradycyjnej żarówki oraz około 5 razy mniej od żarówek "pseudo" energooszczędnych,(które podczas samego rozpalania się konsumują 1,5 razy więcej energii od powszechnej żarówki). Żywotność naszych żarówek jest nawet 50 razy dłuższa.

Wymiana powszechnej żarówki na żarówkę diodową jest banalnie prosta.Odkręcasz tradycyjną,wkręcasz żarówkę diodową i możesz cieszyć się pięknie oświetlonym pomieszczeniem, a co najważniejsze,przy znikomym poborze prądu.

Podstawową zaletą żarówki LED jest wielka oszczędność na naszym rachunku za prąd.Pobór prądu naszych żarówek jest około 10 razy niższy od tradycyjnych.Zrozumieć to łatwo i nie trzeba się nad tym długo zastanawiać.Płacimy za zużyte kilowaty.To jak za paliwo w samochodzie. Im większa pojemność silnika tym większe zużycie paliwa.

Powszechna żarówka 40W w ciągu 10 godzin świecenia pobierze 400W(!)Żarówka diodowa o mocy 4W przez taki sam okres pobierze tylko 40W uzyskując identyczny efekt co tamta.

Co musimy wiedzieć o diodach LED?

Dioda LED – Innymi słowy Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca(ang. light-emitting diode)– diody zalicza się do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych,który w czasie przepływu przez niego prądu emituje światło widzialne o danej długości fali.

Rodzaje diod LED:

W żarówkach diodowych używane są przeróżne rodzaje diod świecących:

DIODY DIP LED – Diody o bardzo dużej sprawności oraz niskim poborze prądu.Max. osiągany strumień świetlny to 5-6 lumenów na pojedynczą diodę.Krótki okres pracy 20-30 tys. godzin.Charakteryzują się w miarę niskimi parametrami oświetleniowymi.

DIODY SMD – Charakteryzują się dość dużym strumieniem świetlnym od kilku do kilkunastu lumenów na pojedynczą diodę.Zużywają niewiele mocy.Niewielkie gabaryty diody.Uśredniony czas pracy takiej diody to w przybliżeniu 50.000 godz.

Najpopularniejsze rodzaje spośród diod SMD to:

*3528 – chip składa się z 1 diody świecącej, wymiary: 35x28mm, moc 0,08W

*5050 – składa się z trzech żetonów świecących, wymiary: 50x50mm, moc 0,24W

(diody 5050 świecą się 3 razy mocniej od diod 3528.Dzięki temu standardowa żarówka 3 x LED SMD typu 5050 będzie w stanie dorównać żarówce 9xLED na diodach SMD typu 3528.Cechuje się ona jednocześnie wyższą żywotnością oraz dłuższą, bezawaryjną pracą.)

DIODY High Power LED-To diody o bardzo dużej sprawności.Niskie zużycie prądu. Wysoka jakość światła(60-100 lumenów na 1 W) oraz bardzo długa żywotność sięgająca do 80-100 tys. godz.

Zanim jeszcze dokonamy wyboru żarówki diodowych i odwiedzimy oferujący oświetlenie LED sklep , trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów,które je charakteryzują.

Moc znamionowa – informacja przy jakiej wartości mocy żarówka będzie pracować bez zastrzeżeń.

Strumień świetlny – Wartość ta mierzy się na podstawie stopnia działania światła na oko obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość oka ludzkiego, co nie oznacza, iż światło o 2 x większym strumieniu jest rejestrowane przez człowieka jako 2 x jaśniejsze.Upraszczając „strumień świetlny” pokazuje nam ile żarówka „daje” światła. Jednostką wyrażającą strumień świetlny jest lumen [lm].

Natężenie oświetlenia – zagęszczenie strumienia świetlnego padającego na wskazaną powierzchnię.Natężenie to jest jedyną wartością światła, która charakteryzuje jasność oświetlenia powierzchni.Jednostką natężenia oświetlenia w ukł. SI jest lux (lx), czyli lumen na metr kwadratowy.Upraszczając – wartość ta nie charakteryzuje tylko źródła światła lecz jasność oświetlenia danej powierzchni.

Barwa światła – Następnym istotnym czynnikiem w wybieraniu oświetlenia będzie barwa.(Wyrażona w Kelwinach [K] )

1)Biała ciepła < 3300K

Zapewne każdy z was odczuł wpływ oświetlenia na samopoczucie. Ciepłe światło wywołuje pozytywny nastrój,rozluźnia.W związku z tym do domu zalecane jest wybranie żarówek o barwie ciepłej 2800K – 3300K.(Jest to barwa porównywalna światłu, jakie emitują źródła żarnikowe, tzn. zwykłe żarówki lub halogenowe , jakie zazwyczaj używane są do oświetlenia wnętrz.

2)Biała (neutralna) 3300 – 5300 K

Neutralna- Stosowana do oświetlenia ogólnego np. korytarzy, przedsionków, itp.W miejscach, gdzie nie wykonuje się pracy wymagającej wytężenia wzroku oraz nie są to pomieszczenia do odpoczynku.

3)Biała zimna > 5300K

Idealne do pomieszczeń biurowych oraz handlowych.Barwy te bardzo dobrze nadają się do czytania,nauki czy pracy biurowej.Chłodne światło dzienne zwiększa wydajność pracy, polepsza zdolność koncentracji oraz uczenia się.Barwy te również idealnie nadają się do oświetlenia banerów, szyldów świetlnych bądź też witryn sklepowych.

Ważne!Jeżeli planujesz zakup oraz montaż większej ilości żarówek w jednym pomieszczeniu,zalecane jest żeby dokonać zakupu za jednym razem.Tłumaczone jest to tym,iż następne serie produkcyjne (nawet tego samego modelu) żarówek diodowych mogą trochę różnić się odcieniem.Nie jest to zasadą, gdyż różnice mogą w ogóle nie być dostrzegalne dla ludzkiego oka.Jednak w niektórych wypadkach może to zepsuć efekt wizualny.

Kąt świecenia – Są to dane o kącie padającego z żarówki światła. Jeśli zastosujemy światło punktowe to będzie ono posiadało mały kąt świecenia (60,120 stopni),jednak żarówka z diodami dookoła – 360 stopni.

Jak dobrze dobrać żarówkę diodowa?

Zalecanym i prostym sposobem na wyliczenie jaką żarówką zastąpimy powszechną żarówkę jest podzielenie obecnej mocy przez 10. To jeśli chodzi o zwykłą żarówkę.W wypadku halogenu dzielimy przez siedem.

Przykład:Jeżeli dotąd stosowaliśmy żarówki o mocy 40watt to idealnym jej zamiennikiem LED,będzie żarówka o mocy 4watt. Nie jest to oczywiście zasadą.Ważnym tutaj czynnikiem będzie rodzaj diod LED ,które zostały w niej użyte.

Przez jaki czas będzie nam się zwracać inwestycja zastąpienia tradycyjnego oświetlenia w LED?

Poniżej prezentujemy najprostsza kalkulację:

Przyjmując,że w naszym domu mamy razem 10 żarówek o mocy 40watt oraz 4 żarówki o mocy 60watt. Przyjmijmy,że średnio każdą z żarówek pali się 5 godzin na dzień.Przyjmujemy średni koszt za 1KW = 0,55PLN.Zatem pobór prądu wynosi:

TRADYCYJNA ŻARÓWKA:

przez 1 godzinę - 10 x 40w + 4 x 60w = 640 W (0,64kwh)

przez 5 godzin - 5 x 0,64kwh = 3,2kwh (na dzień)

przez rok: 3,2kwh x 365dni = 1168 kwh

Zużycie roczne: 1168kwh x 0,55PLN = 642,40 PLN

Żywotność zwykłej żarówki wynosi: 900h = 37 dni (900h / 5h = 180 dni)

ŻARÓWKA LED:

(przy założeniu,że wszystkie zwykłe żarówki zastąpimy na żarówki LED o mocy 5watt)

LED przez 1 godzinę - 10 x 5watt + 4 x 5watt = 70 watt (0,07kwh)

LED przez 5 godzin - 5 x 0,07kwh = 0,35kwh (dziennie)

LED przez rok: 0,35kwh x 365dni w roku = 127,75 kwh

Zużycie roczne: 127,75 kwh x 0,55PLN = 70,26 PLN

Czas pracy żarówki LED wynosi: 50000h = około 60 lat (50000/5h = 10000dni)

Rodzaje gwintów/mocowań żarówek diodowych

Popularnym typem gwintów żarówek są obecnie żarówki E14,E27,GU10 oraz MR16 pracujące przy napięciu 230V AC oraz MR16 pracujące przy napięciu 12V (AC/DC)

Źródło/Czytaj więcej na:http://www.lumen.sklepna5.plPowiązane słowa: