Czym charakteryzuje się stal nierdzewna?

Stal nierdzewna to stal zawierająca mniej aniżeli 1,2% węgla i co najmniej 10,5% chromu jak również odrębne pierwiastki stopowe. Materiał ten wykazuje dużą odporność na korozję, dzięki cienkiej warstwie tlenków chromu powstającego na jego powierzchni. Warstwa takiego rodzaju ma zdolności samoczynnego odbudowywania się. Moglibyśmy ją dowolnie scalać z odmiennymi materiałami, takimi jak: szkło, drzewo, kamień itp.

Stal nierdzewna wytrzymała jest na korozję ze strony rozmaitych czynników atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów jak również roztworów alkalicznych. Mowa tutaj między innymi o korozje gazowe i korozje w cieczach. Nierdzewność stali zyskuje się przez wykorzystanie do stali akuratnych komponentów, czy również jak kto woli – substratów stopowych. Stal nierdzewna pozostała odkryta we Francji w XIX wieku. Znaleziono wówczas, że mieszanka żelaza i chromu zdecydowanie jak i skutecznie chroni stal przed funkcjonowaniem wszystkich, kwaśnych substancji. Nazwa „stal nierdzewna” pozostała wykorzystywana po raz pierwszy poprzez angielskiego inżyniera H. Brearley′a. Uczony pracował dla przemysłu zbrojeniowego w laboratoriach Brown Firth w Sheffield. W 1913 roku użył on kategorii stal nierdzewna wobec własnego wynalazku – mieszanki żelaza, węgla oraz chromu. Należy jednocześnie mówić, że Brearley poddał swój wynalazek działaniom octu a także soku z cytryny i odkrył, że jego wyroby stalowe nie rdzewieje.

Stal nierdzewna początkowo stosowana była raptem do wytworu sztućców, dopiero później zaczęto ją wykorzystywać na wielką skalę, także na meble nierdzewne (dla przykładu stół gastronomiczny) i urządzenia elektroniczne. Jak sama kategoria wskazuje, stal nierdzewna jest odporna na korozję. Jesteśmy w stanie ją śmiało stosować w agresywnym środowisku. Jest odporna na duże temperatury, posiada lśniący połysk i jest ekologiczna, co nie jest bez znaczenia. Stal nierdzewną stosuje się w wielu sprawach, nie tylko jako surowiec na meble, choć takie skorzystanie jest niezwykle powszechne, głównie w bieżących czasach, albowiem meble nierdzewne prezentują się nowocześnie i dlatego nadają się do różnorakich wnętrz.

Kiedyś meble ze stali nierdzewnej użyte były raptem w kuchniach restauracyjnych, aktualnie spotyka się je choćby w prywatnych mieszkaniach. Niezwykle często meble ze stali nierdzewnej spotykane są w warsztatach samochodowych, biurowcach, w laboratoriach, na salach szpitalnych, w szkołach, lub też w pomieszczeniach socjalnych. Ogromna wytrzymałość stali sprawia, że wszelakie przedmioty wykonane z niej są bardzo solidne.Powiązane słowa: