Dereń biały- czego wymaga, jak pielęgnować?

Dla tych co są miłośnikami krzewów ozdobnych, dereń biały jest zdecydowanie jedną z najciekawszych propozycji. Okazuje się być to bardzo ozdobna roślina, która świetnie wygląda we wszystkich ogrodach. Posiądź wiedzę, jakie są wymagania derenia białego oraz jak troszczyć się o tak niezwykłą roślinność.

Dereń biały tak nazywany jest krzew, który charakteryzuje się błyskawicznym wzrostem. Jego pędy wykazują tendencje do pokładania się, dodatkowo potrafią również powolutku przyrastać się do ziemi. Calutka roślina potrafi miewać niekiedy 3 metry wysokości, jednakże okazuje się, że w uprawie w naszych warunkach klimatycznych najczęściej ma odrobinę mniej wysokości. Jest sens wiedzieć, że dereń biały to roślina będąca dekoracją przez calutki rok. Zwłaszcza wspaniale prezentują się jego zakolorowane na czerwono pędy, które pięknie wyglądają nawet zanim pojawią się liście. Aczkolwiek najbardziej uroczą dekoracją tych roślin zdają się być właśnie liście – jajowate, o ciemnozielonym kolorze, przeobrażają swój koloryt w czasie jesiennym na niepowtarzalny, karminowy koloryt. Niewielkiej wielkości kwiaty i zabarwione na niebiesko owoce także korzystnie wpływają na wygląd calutkiej rośliny.

Uprawa derenia białego nie jest przesadnio sprawiająca problemy. Krzew lubi zwłaszcza gleby wilgotne lub troszeczkę podmokłe i właściwie z tego powodu wyróżniając się takim powodzeniem – jest mało roślinności, które idealnie odnajdują się w takich warunkach. Jego dodatkowym wyróżnikiem jest to, że jest niezwykle odporny na suszę oraz zimno. Rozsądnie jest jednakże obtulić go na zimę, a przynajmniej stworzyć zabezpieczenie systemu korzeniowego tworząc kopczyk ziemi, liści albo zabezpieczenia agrowłókniną. Nieźle toleruje też te najostrzejsze cięcie, zatem śmiało udaje się go zmniejszać. Nie wymaga podlewania, chyba że w okresie długotrwałych susz, jednak doskonale sprawdzi się okresowe zasilanie od czasu do czasuw trakcie sezonu wegetacyjnego.Powiązane słowa: