Drewno do kominka - to warto wiedzieć, zanim coś kupisz

Okazuje się, że są konkretne niepodważalne normy, jakie należy wziąć pod uwagę będąc tym, który pragnie jak najlepszego drewna kominkowego. Jedynie trafny wybór da nam szansę na to, by zachwycać ciepłem i atmosferą, która będzie nam towarzyszyć gdy spędzamy czas przy kominku obok najbliższych.

Wybierając drewno kominkowe, należy wciąć pod uwagę parę rzeczy. Przede wszystkim liczy się gatunek drewna opałowego, jednakże ten – nawet najwyższy – przyda się na nic, jeśli drewno nie będzie odpowiednio suche. Pozostałym kryterium, choć wydawało by się nieistotne, zdaje się być cięcie opału. Gdy mowa o gatunku drewna kominkowego, to najlepiej sprawdza się drewno drzew liściastych. W przeciwieństwie do drewna drzew iglastych, spala się w wolniejszym tempie i nie zanieczyszcza tak kominka oraz komina tak jak dzieje się przy innych gatunkach, choćby w przypadku sosny, która szczyci się niezłą zawartością żywicy. Najwięcej ciepła da się uzyskać ze spalania drewna grabu i jest ono w sumie bezkonkurencyjne. Na przykład drewno kominkowe nowa iwiczna, aczkolwiek także pochodzące z innych miejscowości, nadaje się najlepiej do palenia w kominku. Wśród innych gatunków wymienić musimy buk czerwony, dąb, klon, jesion, brzozę, wiąz, olchę, a też topolę oraz wierzbę. Nieźle nadaje się również drewno drzew owocowych.

Kolejną istotną cechą okazuje się być też poziom zawilgocenia drewna. Nadmiernie wilgotne spala się błyskawicznie i nieekonomicznie, dlatego należy stawiać na suche drewno. Jeśli mówimy już o tym, by samemu pociąć drewno, najlepiej wykonać to przy pomocy pilarki spalinowej. Szczapki drewna żąda się by posiadały szerokość od 20 do 30 cm, ale opłaca się pamiętać, że gotowe drewno do kominka to zdecydowanie mniej zachodu, szczególnie gdy mamy zawężone warunki. Pilarka zda się być mimo wszystko konieczna w zasięgu ręki, gdy gotowe bale zechcemy rozdrobnić na mniejsze porcje. Tak przepis na wyselekcjonowanie do kominka, jaki został opisany, zdecydowanie ułatwi i poprawi komfort podczas palenia.Powiązane słowa: