Hortensja ogrodowa - jak uprawiać?

Nie okaże się raczej być to przesadą stwierdzenie, że hortensja ogrodowa jest jednym z najbardziej znanych krzewów. Jej wielkie, liczne kwiatostany są wręcz przepiękne, na dodatek niezwykle przez długi okres czasu się utrzymują. Nic dziwnego, że popularność tej rośliny utrzymuje się od przełomu lat. Dowiedz się, jak uprawiać ową jedyną w swoim rodzaju roślinę ogrodową.

Hortensja ogrodowa dobrze będzie wyglądać w każdym zakątku ogródka. Mogą opiekować się nią także niezwykle początkujący ogrodnicy amatorzy, ponieważ jest niebywale prosta w uprawie. W zasadzie nie żąda szczególnej pielęgnacji. Wykazuje aczkolwiek dość spore wymagania co do rodzaju gleby, w której zostanie posadzona.

Roślina preferuje glebę przepuszczalną, o niemałym poziomie próchnicy oraz wilgotności. Nie da rady przetrwać na glebach ciężkich, gliniastych i zalewowych. W sumie nie zależy jej przesadnio, w jakim miejscu będzie posadzona – równie ładnie rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, ale może dojść do czegoś takiego, iż na słońcu da radę piękniej kwitnąć. W cieniu może jednak płynniej się rozwijać i być bardziej okazała i wybujała. Da się napomnieć, iż zdaje się być niezniszczalna przez mrozy, lecz w cięższe zimy jest w stanie trochę przemarzać. Z tego powodu dokładnie należy sadzić ją w szczególniej zastawionych i zacisznych zakątkach ogrodów. Najlepiej bytuje w południowo-zachodniej części kraju, gdzie klimat bywa trochę bardziej łagodny.

W przypadku hortensji ważną rolę odgrywa nawożenie. Chodzi nie tyle o zasilanie jej mikroelementami, co przetrzymanie stosownego pH podłoża. Przez to będzie się dobrze rozwijała i miała gigantyczne kwiatostany, utrzymane w wyjątkowym, niebieskim kolorze. Zechciej też wiedzieć, że kwiaty hortensji przebarwiają się pod wpływem zmian kwasowości ziemi.Powiązane słowa: