Hortensja ogrodowa - uprawiaj ją z pasją i zasadami

Nie okaże się raczej być to czymś przesadzonym, by stwierdzić, iż hortensja ogrodowa jest jednym z najbardziej znanych krzewów. Jej wielkie, liczne kwiatostany są wręcz cudowne, do tego bardzo przez długi okres czasu się utrzymują. Nic dziwnego, że popularność tej roślinki nie gaśnie od wielu lat. Zechciej wiedzieć, w jaki sposób uprawiać ową wyjątkową roślinę ogrodową.

Hortensja ogrodowa przyda się w każdym zakątku ogrodu. Dadzą radę opiekować się nią także totalnie początkujący ogrodnicy amatorzy, gdyż okazuje się być bardzo banalna w uprawie. W zasadzie nie żąda przesadniej pielęgnacji. Wykazuje tak czy owak nawet duże wymagania co do rodzaju gleby, w której zechcemy ją posadzić.

Roślina preferuje glebę przepuszczalną, o niebagatelnym poziomie próchnicy oraz zawilgocenia. Nie da rady przetrwać na glebach ciężkich, gliniastych oraz zalewowych. W zasadzie obojętnie jej, w jakim miejscu zostanie posadzona – podobnie ślicznie rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, jednakże może zdarzyć się, iż na słońcu będzie piękniej kwitła. W zacienionych może jednak płynniej się rozwijać i być bardziej wpadająca w oko oraz wybujała. W zasadzie zdaje się być mrozoodporna, jednakże w ostrzejsze zimy jest w stanie trochę przemarzać. Z tego względu właśnie powinno się sadzić ją w bardziej osłoniętych oraz zacisznych częściach ogrodów. Najlepiej czuje się w południowo-zachodniej części kraju, gdzie klimat jest nieco bardziej łagodny.

W przypadku hortensji istotną rolę miewa nawożenie. Mowa tu nie tylko o zasilaniu jej mikroelementami, co zachowania odpowiedniego pH podłoża. Przez to będzie się dobrze rozwijała i miała gigantyczne kwiatostany, utrzymane w efektownym, niebieskim kolorze. Warto wiedzieć, że kwiaty hortensji zmieniać koloryt się pod wpływem zmian kwasowości ziemi.Powiązane słowa: