Ile kalorii ma piwo?

Alkohol ma sporo kalorii - i to kalorii pustych, a więc takich, które nie niosą ze sobą nijakich substancji odżywczych. Najmniej kalorii zawiera wino wytrawne, najwięcej kalorii - piwo ciemne pełne. Kłopot z nadwagą najczęściej dotyka osób, które nie stronią od alkoholu.

Procenty niebywale szybko przekładają się albowiem na dodatkowe centymetry w biodrach. Piwo, wino, wódka tuczą, rozkładając się w organizmie, przeistaczają się w glukozę. Jeden gram czystego alkoholu jest to 7 kcal. Łatwo policzyć, że 100 g to 700 kcal. Jednak na napoje alkoholowe składa się nie tylko etanol, lecz też woda, węglowodany i białko.

Jeśli prawidłowo zmieszamy wszelkie składniki - wyprodukujemy wódkę. No dobrze, ale ile kalorii ma piwo, wino, wódka? Sto gram czystej wódki to około 280 kcal, natomiast pół litra piwa Guinness - 380. Wino wytrawne, jakież średnio posiada 11% alkoholu, potrafi posiadać około 70 kcal (na 100 g), a wina słodkie, z 16% zawartością alkoholu, już 150 kcal.

Piwo też tuczy - 100 g jasnego to 70 kcal, zaś bezalkoholowego - 25 kcal. Wydawałoby się, że to odrobinę. Sporo pustych kalorii mają również alkohole kolorowe. Na przykład kieliszek wytrawnego Martini to 60 kcal, a koniaku - 160 kcal. Ilość kalorii wzrasta, jeśli alkohol zostaje podany w postaci drinka. Dla przykładu 20 ml ginu to 60 kcal, jednak podany z tonikiem już 170 kcal. Alkohol wypijany w niewielkich ilościach wcale nie jest tuczący.

Warto jednak wziąć pod uwagę, iż w większości wypadków nie zakańcza się na jednym kieliszku czy małym piwie. I tak w toku konkretnego spotkania z przyjaciółmi jesteśmy w stanie wypić na przykład 1000 kcal. A więc nim zamówimy kolejny kufel piwa albo lampkę wina zastanówmy się czy warto poświęcać jak również marnować trud zadany sobie w okresie diety.Powiązane słowa: