Jak pielęgnować pomidory?

Pomidory to najłatwiejsze oraz najbardziej wdzięcznych warzyw, takie które jesteśmy w stanie hodować w naszym przydomowym ogrodzie. Prosta uprawa nie wyklucza jednak konieczności przestrzegania poniższych zasad. Pomidor preferuje ciepło i słońce. Najdoskonalej wzrasta na glebie żyznej, lekkiej, zasobnej w próchnicę jak również odpowiednio zatrzymującej wilgoć.

Gdy wybieramy odmianę pomidorów, wybierzmy takiego rodzaju które rosną w regionie, w jakim przebywamy. Zawodowcy z naszego centrum ogrodniczego czy też doświadczeni ogrodnicy doradzą nam przy ich kupnie. Zakupmy zdrową rozsadę oraz sadźmy ją w dobrze przygotowanej glebie. Pomidory ukorzeniają się dosyć głęboko, a więc musimy przewrócić glebę do głębokości co najmniej 60 cm i wmieszać w nią obornik kurzy. Po wysadzeniu roślin, trzeba obficie je podlewać i nie dopuszczać do ich przesuszenia. Po około 6 tygodni od wysadzenia, powinniśmy odżywić rośliny nawozem z dużą zawartością azotu. W kolejnym kroku powinniśmy nawozić z umiarem, gdyż częstsze nawożenie będzie wzmagać rozrost liści kosztem owoców. Rosnące rośliny trzeba przywiązać do tyczki. Wyłóżmy grubą warstwę materiału organicznego i pod żadnym pozorem nie pozwólmy roślinom wysychać.

Aby uzyskać z roślin wiele owoców dobrej jakości, nie moglibyśmy pozwalać pomidorom na optymalny progres. Dobrze je przycinać na początku okresu wegetacji, co skieruje wszystkie siły roślin tworzenie owoców, za to nie licznych pędów, takie które nie zdążą zakwitnąć ani owocować. W razie chłodu jak również wilgotnej pogody, należy opryskiwać zapobiegawczo preparatem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory wymagają obszernej pielęgnacji.

Każdego dnia musimy pilnować wszystkie rośliny, czy nie ma na nich zmian chorobowych. W czasie letnim pomidory zrywane są w miarę dojrzewania.Powiązane słowa: