Księgowość - coś ułatwi Ci tą sprawę

Aby uszczelnić polski system kontroli podatkowej, Ministerstwo Finansów wprowadziło w życie JPK, Jednolity Plik Kontrolny, czyli jednolity format stworzony po to, bu prowadzić księgi i dokumenty podatkowe. Czy to się przyda w życiu?

Prościej i wygodniej
Podjęcie się ujednolicenia pliku to pomysł, niebywale ułatwiający przekazywanie dokumentacji organom kontroli skarbowej, a przy tym bieżącą komunikację między podmiotami gospodarczymi. Zrobienie ujednolicenia zapobiega barierom technologicznym wynikającym z różnic w oprogramowaniu. Co więcej, system ujednolicania plików wprowadza skrócenie czasu, jaki będzie potrzebny do wykonania kontroli skarbowej a również na płynniejsze wyłapywanie opcjonalnych nieprawidłowości oraz „pustych faktur”. Nowoczesne programy, które służą księgowości wspomagają nie tylko przeprowadzanie generacji tychże scalonych plików, ale też na scalanie JPK z kilku plikówwygenerowanych naprzód. Pozwala to na usprawnienie komunikacji rozliczeń między przedsiębiorcami, gdyż otrzymujemy wówczas czytelne zestawienia okresowe oraz użyteczny, mogący być odczytywany na każdym komputerze plik.

Co kryje się pod hasłem JPK?
Jednolity plik kontrolny to nic innego aniżeli zbiór danych, zapisanych w stosownym formacie, a konkretnie jako schemat XML. JPK zostaje stworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, mającym zawarte informacje o operacjach gospodarczych za interesujący nas okres. O ile JPK daje się do Urzędu Skarbowego jedynie na prośbę, to każdy przedsiębiorca zobligowany do tworzenia takiego pliku winien dokonywać tego co dany czas i posiadać zachowane pliki na zabezpieczonym nośniku, by były w każdym momencie pod ręką, by oddać je do audytu. Za niedostarczenie plików JPK do kontroli skarbowej, przedsiębiorcy mogą otrzymać kary finansowe.Powiązane słowa: