Lepszy pies rasowy czy kundelek?

Część ludzi chcąc ożywić odrobinę zamieszkiwaną przez siebie przestrzeń decyduje się na psa. Psy rasowe a także kundelki mają mniej więcej podobną liczbę sympatyków. Za psa rasowego trzeba najczęściej sporo przeznaczać, głównie, gdy pragniemy takiego, który może pochwalić się imponującym rodowodem.

Kundelka moglibyśmy wziąć ze schroniska czy też od kogoś, komu oszczeniła się suczka i będzie musiała pozbyć się szczeniąt. Istnieje mit, że psy mieszane są inteligentniejsze od rasowych. Jest to nie do końca prawda, albowiem rasy takie jak border collie bądź spaniele osiągają w tym względzie znacząco wyższe od średnich zdolności. W przypadku kundelka jesteśmy w stanie dotrzeć na pieska tak samo niezwykle zdolnego, jak i szaleńczo odpornego na każde próby nauczenia go czegoś. Zasada takiego rodzaju dotyka zresztą nie tylko inteligencji, lecz także funkcji fizycznych, agresywności oraz wielu innych.

Biorąc wielorasowego szczeniaka nigdy w życiu nie możemy mieć pewności, jakież wymiary zrealizuje jako osobnik dojrzały, gdyż nie wiemy, jakich ras przedstawiciele brali udział w powstaniu takowej unikalnej genetycznej kombinacji, a nawet jeśli wiemy – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które geny okażą się dowodzące. Jeśli więc pragniemy wiedzieć, czego moglibyśmy się po piesku spodziewać – lepszym pomysłem będą psy rasowe.

Tak samo pudle, owczarki niemieckie, jak i charciki włoskie posiadają cechy odpowiednie dla swej rasy, dzięki czemu ich właściciele wiedzą, czy dany pies będzie się porządnie nadawał do polowań, czy będzie lubił dzieciaki, czy będzie hałaśliwy itp. Z drugiej strony – jedną z największych plusów kundelków jest to, iż potrafią nas zaskakiwać. Pies to w końcu partner do zabawy a nie zabawka.Powiązane słowa: