Magnolie, które warto posadzić w ogrodzie

Magnolie w trakcie kwitnienia to niepodważalne dekoracje każdego ogródka. W sumie drzewa są nadzwyczaj ozdobne, a przecudne i duże kwiaty rozwijające się na czasami bezlistnych pędach, wtedy zaledwie dodają im wdzięku. Można powiedzieć, że w naszych warunkach klimatycznych nie wszystkie odmiany magnolii może zostać wybrana do uprawy. Bardzo wielokroć bowiem bywa, że nie zdołają one w stanie przetrwać mrozów. Jakie więc gatunki magnolii zdołają zostać umiejscowione w naszych ogrodach?

W przewadze znajdujących się przy domkach najświetniej sprawdzą się mniejszej wielkości odmiany magnolii, które osiągają wysokość od 2,5 do 5 metrów. Najbardziej rozpoznawalna z nich zda się być Magnolia soulangeana, inaczej nazywana magnolia pośrednia. Odmiana ta charakteryzuje się wielkimi białoróżowymi kwiatami, które kwitną przed pojawieniem się liści. Mimo wszystko nawet w stanie bezlistnym, drzewko wygląda dekoracyjnie z uwagi na bardzo ciekawy kształt gałęzi. Jest to jednocześnie bardzo korzystna dla portfela magnolia, gdyż magnolia cena sadzonki będącej w doniczce mieści się w okolicach 40 zł.

W małych terenach ogrodowych zdadzą egzamin też karłowe odmiany magnolii, które osiągają do 2,5 m wzwyż. Najczęściej wybierane odmiany to Magnolia liliflora, czyli magnolia purpurowa oraz Magnolia stellata, czyli magnolia gwiaździsta.

Magnolia purpurowa, jak jej nazewnictwo sugeruje, ma kwiaty naprawdę wyraziste i o odcieniu ciemnej purpury kształtem przypominające kielichy. Kwitnie niezwykle obficie i zjawiskowo. Bywa też, że zakwita dwukrotnie w trakcie sezonu.

Magnolia gwiaździsta wyróżnia się niemałymi kwiatami, które mogą zdobyć wręcz piętnastu centymetrów średnicy. Zależnie od odmiany kwiaty mogą mieć koloryt od białego do purpury połączonej z czerwienią. Jednak kwitną one zaledwie raz i do tego niczym przez chwilkę w porównaniu do magnolii purpurowej.Powiązane słowa: