Napal w kominku - zasady, by się udało

Ignorowanie zasad bezpieczeństwa podczas palenia w kominku jest wstanie wystąpić poparzenie, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Istotny jest nie tylko wybranie poprawnego sposobu palenia w kominku, jednakże także utrzymywanie komina w czystości.

By zdołać bezpiecznie stworzyć płomień w kominku, powinniśmy ułożyć odłamki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi ulokować kostki podpałki. Najlepiej podpalić ją używając długiej zapalniczki lub długich zapałek. Gdy ogień zajmie część paleniska, należy przymknąć drzwiczki, zadbać o należyty dopływ powietrza oraz odczekać mniej więcej 10 minut. Po upływie tego czasu dane nam jest stopniowo dokładać drewno do kominka.

Należy pomimo tego zważać na to, żeby nie posiadało nadmiernej wilgoci, ponieważ może to skutkować gwałtownym wyrzutem gorącej pary. Przy dokładaniu do kominka zaleca się, by odwracać głowę, żeby podmuch nie spowodował oparzeń naszej twarzy. Zaleca się także sięgać po rękawice ochronne nie tylko jedynie przez możliwość pobrudzenia się, lecz także by chronić się przed ewentualnymi iskrami. Wśród środków ostrożności, jakie powinno się jeszcze przedsięwziąć podczas paleniu w kominku wskazane jest co dany okres czasu kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego okresowe czyszczenie. Nawet najlepsze drewno, na przykład drewno kominkowe nowa wieś z czasem skutkuje zanieczyszczeń. Naturalnie, że nie aż tak dużych jak ma to miejsce w przypadku palenia niewłaściwym drewnem, na przykład pochodzącym z drzew iglastych, czy nadmiernie wilgotnym, jednakże przy stosowaniu każdego gatunku w końcu przychodzi czas na czyszczenie. Komin dobrze jest się przez co czyścić z sadzy bezwzględnie każdorazowo po sezonie grzewczym, a w przypadku stosowania wilgotnego drewna – zaleca się więcej razy w skali roku. Zaledwie podjęcie stosownych kroków zagwarantuje bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.Powiązane słowa: