Napal w kominku i pozostań przy tym bez szwanku

Ignorowanie zasad bezpieczeństwa podczas palenia w kominku stwarza ryzyko dojścia do poparzenia, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Istotny jest nie tylko dostosowanie odpowiedniego sposobu palenia w kominku, jednakże też utrzymywanie komina w czystości.

Chcąc bezpiecznie sprawić zaiskrzenie się w kominku, powinniśmy ułożyć kawałki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi ulokować kostki podpałki. Najlepszym rozwiązanie, aby podpalić ją przy pomocy długiej zapalniczki lub długich zapałek. Gdy ogień rozprzestrzeni się w części, należy zamkną drzwiczki, zadbać o odpowiedni dopływ powietrza i odczekać około 10 minut. Po upływie tego czasu da się powoli dokładać drewno do kominka.

Trzeba pomimo tego pamiętać, by nie posiadało nadmiernej wilgoci, ponieważ może to skutkować nagłym wyrzutem gorącej pary. Przy dokładaniu do kominka najlepiej dokonać zwrotu głowy w innym kierunku, aby podmuch nie spowodował oparzeń naszej twarzy. Rozsądnie jest także zakładać rękawice ochronne nie zaledwie jedynie przez możliwość pobrudzenia się, lecz także by chronić się przed mogącymi mieć miejsce iskrami. Do środków ostrożności, jakie należy jeszcze podjąć podczas paleniu w kominku należy regularne kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego okresowe czyszczenie. Nawet najlepsze drewno, choćby drewno kominkowe nowa wieś z czasem osadzeniem się zanieczyszczeń. Naturalnie, że nie aż tak dużych jak ma to miejsce w przypadku palenia niewłaściwym drewnem, na przykład pobranym z drzew iglastych, czy nazbyt pochłoniętym wilgocią, ale przy spalaniu każdego gatunku z czasem jesteśmy przymuszeni do wyczyszczenia. Komin dobrze jest się przez co oczyszczać z sadzy bez prób wykręcenia się z tego po każdym sezonie grzewczym, natomiast gdy stosujemy wilgotne drewno – zaleca się więcej razy w skali roku. Zaledwie przedsięwzięcie wskazanych kroków zagwarantuje bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.Powiązane słowa: