Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe

Inicjatywa inteligentnego domu robi w minionych latach znaczną karierę. Cóż rozumiemy pod tym pojęciem? Przede wszystkim to, że specjalny komputerowy program jest w stanie tak sterować znajdującymi się w nim urządzeniami, żeby dopasować ich postępowanie do zapotrzebowań właściciela, a zarazem zaoszczędzić jak najwięcej energii elektrycznej, wody itd.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie dla przykładu., iż na dachu domu znajdują się panele słoneczne, z jakich pochodzi część energii zasilającej domowe urządzenia. Program komputerowy będzie w stanie określić ich dogodną kondycję i nachylić do słońca tak, aby pobierały jak najwięcej energii. Jeżeli dom byłby równocześnie oświetlany wiatrakiem – tu też na podstawie danych pogodowych komputer byłby w stanie ustawić go w jak najbardziej efektywnej pozycji.

Na dodatek inteligentny dom zdołałby na przykład zgasić za nami światło jeśli wychodzimy z wc, lub zmniejszyć jego natężenie gdy zamierzamy położyć się spać. Jeśli pragniemy postawić Inteligentny dom kalisz jest tak samo dobrym miejscem, jak Poznań czy może Swarzewo. Miejsca wyjątkowo wietrzne, bądź wyjątkowo nasłonecznione mogą stanowić dodatkowy atut ze względu na większą wydajność odnawialnych podłoży energii. Co poniektóre rozwiązania z zakresu inteligentnego budownictwa możemy też instalować w mieszkaniach, jednakże będą one o wiele mniej efektywne niżeli w wypadku, gdy pozostaną zastosowane w całym budynku.

W późniejszych latach inteligentne budownictwo jest w stanie stać się jeszcze o wiele bardziej rozwinięte. Możliwe, że na przykład poszczególne segmenty domu będą mogły odwracać się do słońca, lub od niego odwracać w zależności od preferencji właściciela.Powiązane słowa: