Ogarnij to, jakim gatunkiem drewna palić w kominku!

Doskonałe drewno do kominka posiada parę cennych cech, na które trzeba zwrócić uwagę podczas nabywania. Wśród nich pierwszorzędny może okazać się być właściwie gatunek – nie jakiekolwiek pierwsze lepsze albowiem nadaje się do tego, by palić nim w kominku, a źle przygotowane może spowodować wiele problemów z kominem oraz kominkiem. Warto wiedzieć, jakie drewno kominkowe najlepiej zakupić.

Paląc w kominku zdecydowanie lepiej jest unikać drewna, które pochodzi z drzew iglastych, ponieważ miewa przesadnie ilości żywicy. Jest ona niezwykle wilgotna, umie się spalać powoli, początkowo rozpuszczając się i pozostawiając brudny kominek i komin. Dlatego najlepsze drewno kominkowe to drewno z drzew liściastych. To ono charakteryzuje się najlepszą kalorycznością oraz jest spalane świetnie w kominku. Na pierwszy plan wysuwa się szczególnie jeden gatunek, czyli grab – nie jest może najbardziej powszechny, ale przez wielu uważany jest za najlepszy gatunek. Wartość energetyczna tego gatunku zdaje się być na poziomie 2000 kWh na 1 metr przestrzenny drewna. Przybliżoną kalorycznością charakteryzuje się drewno buku oraz jesionu. Przy tym wszystkim dobrze byłoby nie pominąć też takich gatunków, jak dąb, olcha, topola, brzona, wiąz, klon czy wierzba.

Drewnem, które również nieźle przydaje się do tego, by palić nim w kominku, to także to, pochodzące z drzewek owocowych. Do najpopularniejszych należy grusza, wiśnia, jabłoń czy śliwa. Wyrąb drzewek owocowych z przydomowego ogródka lub sadu to najlepszy moment, żeby pozyskać drewno do palenia w kominku. Powinno być jednak należycie wysuszone i odpowiednio podzielone. Wtedy kapitalnie się nada, tym bardziej, iż w trakcie spalania wydziela niezwykle przyjemny zapach, a to przez zawarte w sobie olejki eteryczne w drewnie, które uwalniają się pod wpływem temperatury.Powiązane słowa: