Ogrodniku - poznaj Hortensję!

Hortensja to jeden spośród najbardziej popularnych w całym kraju krzaków dekoracyjnych. Pojawiła się w Polsce już ogrom lat wstecz, a dokładnie w osiemnastym wieku i przyciągnęła spore grono pasjonatów, mimo że nie jest łatwa w uprawie. Roślina oryginalnie wywodzi się z Azji. Własną nazwę zawdzięcza Hortensji Barret.

Ta kobieta była żoną francuskiego botanika, która w czasie podroży po Japonii, jako pierwsza zwróciła uwagę na tę niezwyczajną roślinę. Łacińska nazwa tego krzewu to hydrangea, co znaczy zbiornik na wodę. Wiąże się ona z dużymi wymaganiami wodnymi tej rośliny. Hortensja jest niewysokim krzewem o bardzo efektownych kwiatach oraz listkach. Ma duże i co więcej w kształcie kuli kwiatostany, które najpiękniej wyglądają w czasie jej kwitnienia. Zważając na swe nadmorskie pochodzenie, najdogodniej uprawia się ją w łagodnym i wilgotnym nadmorskim klimacie. Z tego względu w Polsce krzak ten najdogodniej się czuje na Pomorzu.

Jedną z najciekawszych i najpiękniejszych gatunków tego krzewu, uznawana jest hortensja czerwona. Wynika to intensywnej kolorystyki oraz wielkości jej kwiatów, które uzyskują średnicę nawet 20 cm. Okazuje się to niemniej jednak odmiana najwrażliwsza na mróz. W związku z tym na sezon zimowy dobrze jest przykryć część jej przyziemnych pędów. Jednak zakres kolorów tego krzewu jest znacznie większy. Występują one w kolorach od białego przez kolorystykę różowego oraz czerwieni, aż po kwiaty koloru niebieskiej do fioletowej.

Najbardziej niezwykłe na temat hortensji jest to, że zmieniają one zabarwienie w zależności od stopnia ukwaszenia gleby a także ilości zawartego w niej żelaza i glinu. Tylko białe hortensje nie ulegają zmianie kolorytu. Roślina zalecana jest głównie jako dekoracja niewielkich działek. Najdoskonalej wygląda kiedy rośnie w rzędzie lub w grupie na jednobarwnym tle.Powiązane słowa: