Opalanie domowego kominka

Pomimo pozorów nie każde drewno jest odpowiednie do palenia nim w kominku. Często staje się tak, iż palimy tym co właśnie posiadamy dostępne pod ręką. Jest to niemały błąd,ponieważ należy mieć świadomość, że rodzaj drzewa którym opalamy, posiada w pierwszej kolejności przełożenie na miarę oddawanego ciepła, a w drugiej kolejności może podziałać na szkodę twojemu kominkowi.

Decydując się na drewno do kominka, musimy nakierować swoją uwagę na kilka parametrów,bowiem musi ono posiadać parę cech. W pierwszej kolejności powinno być suche oraz niemiękkie. Takie drewno pali się mniejszym płomieniem, lecz dzięki swojej sztywności oddaje więcej ciepła. W związku z tym, pomimo iż droższe, pozostaje bardziej ekonomicznym kosztem. Drzewo do kominka nie powinno mieć również za dużo kory. Obniża ona albowiem jego wartość opałową a w efekcie musimy owego drzewa kupić trzy razy więcej. Jeżeli nabywamy świeżo pościnane drzewo, trzeba zdwać sobie sprawę jaka jest jego zdolność przesychania, tj. po jakim czasie będzie się ono nadawać do opalania. W zależności od rodzaju drewna ten okres może trwać od paru tygodni do choćby trzech lat.

Do opalania w kominku wcale nie nadają się polakierowane lub zabezpieczane chemicznie płyty oraz sklejki. Nie zaleca się także drewna z drzew nieliścastych. To ostatnie zawiera w sobie bardzo wiele żywicy, która strzela w czasie spalania i może powodować powstanie trudnych do zlikwidowania, tłustych zabrudzeń. Ponadto drzewo drzew iglastych produkuje niezwykle wiele sadzy jak również dymu, jakie są w stanie zmniejszyć przelotowość komina.

Najlepszymi rodzajami drewna do kominka pozostają buk, grab oraz jesion, jakie pozostają zarówno niemiękkie, jaki i kaloryczne. Równie wartościowe są drzewa typu owocowego takie jak wiśnia, śliwa albo morela, jakie palą się nieszybko oraz produkują przyjemny zapach. Dzięki temu użytkowane są do wędzenia potraw.

Komentarze:

Adam
Nie jestem pewien czy to jest bezdyskusyjne ale dopowiedziałbym od siebie, iż drewno do kominka najfajniej nabywać późnym okresem letnim. Zarówno przez wzgląd na koszt, jak również osiągalność. Poza wszystkim rekomenduję rezygnację ze sztucznych podpałek.Powiązane słowa: