Oszczędzanie energii w domu

Ekonomizacja energii jest to niebywale ważna kwestia w współczesnym świecie. W związku z tym wykonywane są pralki energooszczędne, lodówki, telewizory oraz odrębne Instalacje elektryczne kalisz. Oszczędne zużycie energii elektrycznej nie polega na kategorycznej rezygnacji z używanych produktów oraz siedzeniu przy świeczce, ale na wykorzystywaniu wydajnych gadżetów oraz wyłączaniu odbiorników, z jakich w danej chwili się nie wykorzystuje.

Jednostki mieszkające w naszym domu, posiadają kardynalny wkład w zużyciu energii elektrycznej. Dlatego tak sporo materiałów reklamowych, jakie kładą nacisk na użycie energooszczędnych urządzeń też w mieszkaniu. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie natury, w mniejszej skali spalin a także gazów cieplarnianych. Cóż uczynić by zmniejszyć zużycie energii? Trzeba wyłączyć np. na noc, przed wyjazdem na urlop większość urządzeń, a których nie używamy. Są to np. telewizor, dekoder TV, konsola do gier, komputer wraz z listwą zasilającą, laptop, głośniki komputerowe, drukarkę.

Te sprzęty z opcją czuwania zawsze mają główny wyłącznik, który gasi wymagane lampki. Gdy go nie posiadają, wtenczas trzeba wyjąć wtyczkę z gniazda zasilającego. Dotyka to głównie zasilaczy, ładowarek do telefonów komórkowych czy też laptopów. Sporo urządzeń moglibyśmy wyłączać za kwestią pojedynczego przycisku na listwie.

Kiedy planujemy wyjazd na dłużej niż 2 tygodnie, bardzo warto wyłączyć lodówkę a także zostawić uchylone drzwi, a przed krótszymi wyjazdami podwyższyć w niej ciepłotę o kilka stopni. W domu możemy mieć takie sprzęty, których nie moglibyśmy pozbawiać dopływu sieci elektrycznej. Są to na przykład: faks, automatyczna sekretarka, telefon bezprzewodowy bądź alarm.Powiązane słowa: