Pomocnik w księgowaniu - JPK

Aby uszczelnić polski system kontroli podatkowej, Ministerstwo Finansów opracowało JPK, Jednolity Plik Kontrolny, dokładniej mówiąc jednolity format stworzony po to, bu prowadzić księgi i dokumenty podatkowe. Na co to nam?

Prościej i wygodniej
Ujednolicenie pliku to pomysł, niebywale poprawiający jakoś przekazu dokumentacji organom kontroli skarbowej, a także bieżącą komunikację między podmiotami gospodarczymi. Zrobienie ujednolicenia może zapobiegać barierom technologicznym, które wynikają z różnic w oprogramowaniu. Ponadto, system ujednolicania plików wprowadza skrócenie czasupotrzebnego do wykonania kontroli skarbowej a również na płynniejsze wychwytywanie opcjonalnych nieprawidłowości i „pustych faktur”. Nowoczesne programy, które służą księgowości wspomagają nie tylko przeprowadzanie generacji takich scalonych plików, lecz też na scalanie JPK z paru plikówwygenerowanych wcześniej. Usprawnia to tok komunikacji rozliczeń między przedsiębiorcami, bowiem uzyskujemy w ten sposób czytelne zestawienia okresowe oraz użyteczny, niesprawiający problemów w odczycie na każdym pececie plik.

Co określa skrót JPK?
Jednolity plik kontrolny to nic innego aniżeli komplet danych, które zapisano w stosownym formacie, a dokładnie jako schemat XML. JPK jest tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za interesujący nas okres. O ile JPK przekazuje się do Urzędu Skarbowego tylko na zawołanie, to każdy przedsiębiorca zobowiązany do tego, by tworzyć takowy plik powinien dokonywać tego co dany czas i przechowywać pliki na zabezpieczonym nośniku, aby były w każdym momencie pod ręką, by oddać je do audytu. Za nieprzekazanie plików JPK do kontroli skarbowej, przedsiębiorcy są zagrożeni karami finansowymi.Powiązane słowa: