Rozkochaj się w kwiatach Milina amerykańskiego!

Milin amerykański tak zwie się pnącze należące do rodziny bignoniowatych, do których należą również surmie. Jak samo nazewnictwo wskazuje, roślinność ta pochodzi i rodzinnie występuje w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na posiadaną urodę, szybko zaczęto ją powszechnie uprawiać na europejskich ziemiach. Szczególnie, że milin amerykański jest niezwykle nieskomplikowany w uprawie i otrzymując właściwe warunki, bardzo plennie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, określa się je nawet gwiazdą pośród pnączy, ze względu na to że przyciąga wzrok swoimi ponadprzeciętnymi kwiatami przypominającymi trąbkę. Kwiaty te, w zależności od odmiany, posiadają koloryt czerwieni, pomarańczu lub żółci i kwitną w okresie od lipca do września. W sumie pnącze rośnie dość szybko i daje radę osiągnąć wręcz 10 metrów wysokości, formując bujną ścianę zieleni. Dlatego wyśmienicie przydaje się na sporej wysokości fasady i mury. Najkorzystniej,by znajdowały się one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy pomocy wijących pędów oraz korzeni czepnych.

Dekoracyjne są nie jedynie kwiaty milinu, lecz też jego liście o ząbkowanym kształcie. W sezonie jesieni liście zmieniają kolor na odcień żółci, a zimą całkowicie opadają.

Milin amerykański jest pnączem bardzo ekspansywnym, ze względu na mnogie odrosty. Co więcej kiedy zostanie umiejscowiony na słonecznym i odsłoniętym od wiatru stanowisku, jest niezwykle niepodatny na szkodniki oraz choroby.

Istotne jest go mimo to zabezpieczyć przed zimą. Milin pragnie rosnąć na żyznych glebach próchniczych lub gliniastych. W czasie pierwszych dwóch lat od posadzenia, zaleca się, aby mu zapewnić podpory, żeby mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Dobrze jest również raz na rok podcinać jego młode pędy.Powiązane słowa: