Samochód i dzieci

Gdy planujesz  w tym momenciedłuższą wycieczkę samochodową z najmłodszym członkiem rodziny, w każdym wypadku zadbaj o jego ochronę. Wobec bardzo małej sylwetki młodego człowieka zwyczajne pasy bezpieczeństwa w znaczącej liczbie przypadków nie pomagają, a co gorsza, mogą nawet szkodzić.

Ten przykład zabezpieczenia przy planowaniu urlopu jest stosowny tylko i tylko i wyłącznie dla dojrzałych pasażerów, jakich klatka piersiowa a także głowa znajdują się na odpowiedniej wysokości. Najmłodszych przewozimy zatem tylko i wyłącznie w specjalnie do tego celu wytworzonych fotelikach. Nieprzestrzeganie tej zasady grozi nie tylko sankcjami karnymi, ale nawet utratą naszego zdrowia i życia.


Według współcześnie obowiązującego prawa, obowiązkowi przewożenia w fotelikach podlegają dzieci, które nie przekroczyły 12 roku życia, ani 150 cm wzrostu. Wspomnijmy jeszcze, że każdy fotelik samochodowy musi być poprawnie dostosowany do budowy ciała młodego pasażera i jego wieku. Co także ważne, w autach wyposażonych w poduszki powietrzne nie mamy możliwości przewozić dzieciaków na przednich siedzeniach, a tym bardziej  niedopuszczalne okazuje się lokowanie fotelika odwrotnie do kierunku jeżdżenia. W razie najmniejszej nawet stłuczki, system poduszek bezpieczeństwa uruchamia się bez nadzoru kierującego, a działa on z użyciem mocy tak potężnej, że bez problemu potrafiła by zaszkodzić małemu pasażerowi.


Zanim latorośl nie ukończy 12 roku życia, transport na przednie siedzenia środka transportu okazuje się całkowicie zabroniony, oczywiście dotyczy to przewożenia bez ochronnych fotelików, czy też siedzisk, dedykowanych starszym podopiecznym.Powiązane słowa: