Spawanie, co to właściwie jest?

W dwudziestym pierwszym wieku gałęzie wiedzy stały się bardzo rozległe i sięgają każdego miejsca. Jednym z rozgałęzień jest spawalnictwo. Ze względu na postęp technologiczny dziedzina ta w nadzwyczaj szybkim tempie się rozrasta. Tworzy się coraz to dokładniejszy sprzęt spawalniczy, mający ułatwić wykonywanie zadania.

Spawanie jest procesem, polegającym na łączeniu ze sobą materiałów topliwych, przede wszystkim metali, ale również aluminium oraz tworzyw sztucznych. Łączenie polega na miejscowym rozgrzaniu tworzywa spawanego oraz stopieniu krawędzi detali poprzez dodanie spoiwa. Takim łącznikiem jest przykładowo drut spawalniczy. Temperatura w momencie spawania za każdym razem przekracza temperaturę topienia się metalu. Źródłem ciepła wykorzystanym w sprzęcie spawalniczym jest łuk elektryczny wytwarzany przez prąd.

W zależności jakim sprzętem spawalniczym operujemy, możliwe jest spawanie w poniższych metodach, takich jak MIG/MAG, TIG lub MMA/SMAW. Każda z możliwych metod może zależeć od surowca jaki planuejmy spawać oraz jego grubości. Jeszcze przed rozpoczęciem spawania trzeba dostosować adekwatny sprzęt spawalniczy do metody przez nas wybranej. Gwarantuje to najlepszy i ekspresowy przebieg spawania.

Podczas korzystania ze sprzętu spawalniczego trzeba zawsze zachowywać normy bezpieczeństwa. W tymże celu istotne jest posiadanie maski ochronnej i specjalnego ubrania roboczego. Równocześnie trzeba nie zapomnieć o zabezpieczeniu miejsca, w którym będziemy spawać bowiem odpryski mają możliwość doprowadzić np. do pożaru.Powiązane słowa: