Spawanie MIG/MAG i odpowiedni sprzęt

Podczas spawania rozsądnie jest uprzednio zastanowić sie nad metodą spawania, a co za tym idzie sprzętem spawalniczym. Kierując własną uwagę na metodę MIG/MAG zostaje już dobór odpowiedniego migomatu. Aczkolwiek, który sprzęt spawalniczy będzie najodpowiedniejszy?

Innowacyjne sprzęty umożliwiają spawanie w różnych miejscach, rozmaitego gatunku metale i stopy. Dlatego też wybór migomatu powinien być przemyślany. Na początku trzeba określić maksymalny prąd spawania, którym planujemy dysponować. Przeważnie w opisach sprzętu spawalniczego, producenci umieszczają informację precyzującą moc użycia. Następnie należy zdefiniować z jakim migomatem najwygodniej będzie się nam pracować: kompaktowym czy z wydzielonym podajnikiem drutu. Jeśli pożądamy dużej swobody i mobilności, trzeba wybrać ostatni wariant wymienionego sprzętu spawalniczego. Jeśli planujemy korzystać z migomatów do pracy powyżej 350A, zaleca się dodatkowo zainwestować w wodne chłodzenie uchwytu. Funkcja ta występuje w niektórych typach migomatów i naturalnie podwyższa jego cenę. Sprzęt spawalniczy nie należy do niedrogich i w zależności od jego liczby funkcji, wzrasta także cena. Jednakże jego zakup nie powtarza się co chwilę. Kupowanie migomatu przeważnie odbywa się raz na kilka lat, oczywiście w zależności od jego korzystania.

Warto więc zainwestować trochę więcej w sprzęt spawalniczy, dzięki czemu nie dopuścimy do niepotrzebnych kosztów na naprawę, wymianę lub ponowne kupno urządzenia.Powiązane słowa: